چگونه با تولید محتوای خوب و بهینه بازدیدکنندگان سایت را ماندگار کنیم؟

تولید محتوای خوب سایت شما را به صدر نتایج جستجو حواهد کشاند.

3

طراحی کلی وبسایت در تصمیم بازدیدکنندگان برای ماندن و یا ترک وبسایت تاثیر مستقیمی دارد. طراحی وبسایت شامل مواردی مانند قالب‌بندی، سبک فونت و رنگ‌آمیزی و همچنین انتخاب گرافیک و تصاویر است. با این حال، بعد از اینکه بازدید کننده توسط طراحی وبسایت جذب شد، کیفیت محتوای متون موجود در سایت نیز، تأثیر بسزایی در ماندگاری بازدیدکننده به مدت طولانی در وبسایت و همچنین مراجعه مجدد بازدید کننده در آینده خواهد داشت. به همین علت، به استثنای طراحی اولیه وبسایت، هیچ پارامتری مهم‌تر از متن‌ها در کیفیت و بازدهی وبسایت موثر نیست. اطمینان حاصل کنید که محتوای موجود در وبسایت به اندازه کافی مفید باشد تا یک گام مهم در ساختار وبسایت خود برداشته باشید. این مقاله سعی دارد تا فرایند تولید محتوای خوب را توضیح دهد که غالبا توسط بهترین نویسندگان وب سایت نوشته می‌شوند.

اصول اولیه برای تولید محتوای خوب

بیشتر خوانندگان می دانند که در متن با کیفیت از دستور زبان مناسبی استفاده شده است و اشتباهات املایی نیز به حداقل رسیده‌اند. همچنین واضح است که نوشتن وب سایت باید مختصر و مفید باشد. بهتر است متن‌هایی که در وبسایت استفاده می‌کنیم محتوای انفعالی نداشته باشند و از سرفصل هایی استفاده شود که در راستای جستجوهای بازدیدکنندگان هستند. البته این‌ها اصول واضحی هستند و سوال اساسی اینجا است که چگونه یک محتوای فوق العاده را از ابتدا ایجاد کنیم؟

5 مرحله اساسی در نوشتن وبسایت

زمانی که در حال تلاش برای نوشتن یک متن عالی برای وب سایت هستید، بهتر است به یاد داشته باشید که تمام متن‌هایی که در وب نوشته شده اند، شامل پنج مرحله محرمانه و خاص هستند. به خاطر داشته باشید باشید که این مراحل باید به صورت موثر و مفید انجام شوند. این مراحل عبارتند از:

گام اول: ایجاد یک طرح کلی برای تولید محتوای خوب

مهم‌ترین اصل در فرآیند طراحی، چه طراحی گرافیک و چه طراحی متن، داشتن یک طرح واضح و کلی است. در فرآیند نوشتن، مرحله برنامه ریزی شامل توجه کردن به نکات کلیدی است که در تیم تولید محتوا به آن اشاره شده است. برای رسیدن به این طرح می‌توانید در جلسه‌ای که بعنوان جلسه طوفان مغزی برای تولید برنامه اصلی پروژه ترتیب داده می‌شود شرکت کنید و بصورت موازی طرح کلی متن‌های وبسایت را استخراج نماید. سوالات معمولی که در این مرحله پاسخ داده می شود شامل تصمیم گیری در مورد محتوا، تعیین مخاطب اصلی و زمان بندی یکسان برای پیشرفت گروه است.

این مرحله همچنین محاسبه زمان مورد نیاز برای هر بخش پروژه، از جمله مقالات است. به عنوان مثال، متن یک صفحه اصلی ممکن است در یک پاراگراف کوتاه، جملات مختصر و یا حتی تنها با اشاره به یک نکته کلیدی نوشته شود. صفحات ثانویه احتمالا تا حدودی طولانی تر و دقیق تر خواهند بود. توجه کنید همه این ها باید از پیش برنامه ریزی شوند.

در فرآیند تولید محتوا باید هماهنگی کاملی بین طراحان و نویسندگان وبسایت وجود داشته باشد. این به ویژه در تولید محتوای صفحه اصلی مهم است زیرا صفحه اصلی صفحه‌ای است که بیشترین تاثیر را بر میزان جذب بازدیدکننده خواهد داشت.

گام دوم: نوشتن خلاصه

هنگامی که پروژه‌ای به درستی برنامه ریزی شده باشد، می‌توان خلاصه‌ای از آن تهیه و تکمیل و به تولید محتوای خوب پرداخت. خلاصه لیستی از نکات کلیدی است که در هر بخش یا صفحه سایت ایجاد می شود. ذکر نکات اساسی مطمئنا در اینجا مناسب خواهند بود، زیرا هدف در این مرحله، رسیدن به یک خلاصه کلی از متن است. برای ترجمه های طولانی تر و یا مقاله های منحصر به فرد، خلاصه باید از یک مقدمه، یک بدنه اصلی و یک نتیجه گیری تشکیل شود. این یک ساختار اساسی برای خلاصه‌سازی است، اما استفاده از این ساختار اغلب فراموش شده است و تعجب آور است که چرا بسیاری از وبسایت‌ها از این فرمول پیروی نمی کنند.

گام سوم: نوشتن یک پیش نویس بسیار جذاب

پیش نویسی جذاب است که در آن جملات مهم و کلیدی محتوا در کنار هم قرار داده شده باشند. مهمترین نکته در مورد پیش نویس نهایی و تولید محتوای خوب این است که متن پیش‌نویس باید بصورت مختصر و مفید و جذاب نوشته شود و معمولا از لحاظ کیفیت محتوایی بسیار بالا باشد. اگر چندین نفر در حال نوشتن پیش نویس هستند، بهتر است که یک فرد را مسئول جمع آوری تمام پیش‍‌‌‌نویس‌ها کنید. این فرد علاوه بر وظیفه تبدیل کردن پیش‌نویس‌ها به یک پیش‌نویس منسجم، می تواند با مقایسۀ پیش نویس‌ها با خلاصه محتوا، مطمئن شود که هیچ چیز از قلم نیفتاده باشد.

گام چهارم: بازبینی پیش نویس

برای نوشتن یک پیش‌نویس مناسب بهتر است بارها تلاش شود و فقط به یک پیش‌نویس بسنده نکرد. در متن پیش‌نویس باید تا زمانی که مطابق با کیفیت مورد نظر صاحب وبسایت باشد، تجدید نظر کرد. در واقع، حتی برندگان جایزه پولیتزر هم کار خود را بازبینی می کنند. هر متن نوشتاری، حتی همین متن که در حال حاضر در حال خواندن آن هستید، نیاز به تجدید نظر و بازبینی دارد تا اطمینان حاصل شود که آن کامل است و محتوای مورد نظر را شامل می شود.

مرور و بازبینی متن شامل بررسی محتوای مناسب، تأیید املا و دستور زبان، بررسی سبک نوشتاری و در صورت لزوم بررسی مراجع است. چندین ترفند برای بازبینی متن وجود دارد. به عنوان مثال، خواندن متن به عقب یک روش موثر برای پیدا کردن اشتباهات املایی است. روش دیگر این است که متن را با صدای بلند بخوانید. با خواندن متن با صدای بلند، خواننده اغلب می تواند بخش ‌نامناسب را تشخیص دهد و آن ها را بهبود بخشد. ترفند سوم این است که متن را چند ساعت یا حتی یک روز بعد دوباره مورد بازبینی قرار دهید. اغلب بازبینی متن بعد از مدت زمان مناسب اجازه می دهد که خواننده اشتباهات را راحت‌تر پیدا کند.

اگر تصمیم به حذف هر قسمت از متن، به خصوص بخش های بزرگ گرفتید، توصیه می شود که این اطلاعات را در یک فایل جداگانه ذخیره کنید. هیچ‌کس نمی‌داند که یک قطعه متن حذف شده ممکن است برای پروژه های بعدی مفید باشد یا نه.

گام پنجم: اصلاح متن کلی و بررسی نهایی

در نهایت امر تولید محتوای خوب ، متن نوشته شده به مرحله تجدیدنظر و بررسی نهایی می رسد. در اینجا تمام جزئیات مانند صحت نوشتار، قالب بندی و ظاهر طراحی وبسایت برای آخرین بار دوباره بررسی می شوند. این بخش توسط شخص ویرایشگر انجام می‌شود و لزوما نباید همان فردی باشد که مرحله پیش نویس را انجام داده است. در واقع، اغلب بهتر است که ویرایشگر فرد بخصوصی باشد تا به صورت متفاوتی و با نگاه جدیدی متن را بررسی کند. همچنین، می توان بررسی متن نهایی را به چندین نفر واگذار کرد.

برای بررسی نهایی متن موفق در یک وبسایت بزرگ و تخصصی، انجام یک فرآیند منظم ضروری است. وجود این فرایند اجازه می دهد تا مدیر پروژه بتواند در مورد مراحل پیشرفت پروژه تصمیم بگیرد و اندازه گیری دقیقی از نتیجه نهایی عملکرد تیم داشته باشد. اگر هر مرحله از فرآیند نوشتن کاملا صحیح طی شود، محصول نهایی وبسایت با کیفیت بالا خواهد بود و در زمان نسبتا کوتاهی به نتیجه مورد نظر خواهد رسید.

وبسایت برتر معماری ایرانی

۳ نظرات
 1. علی می گوید

  این آموزش واقعا عالی بود

 2. لیمو می گوید

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

  1. admin می گوید

   انشا.. که مطالب سایت براتون مفید واقع بشه. آرزوی موفقیت دارم براتون.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.