بانس ریت یا نرخ دفع بازدید کننده از سایت چیست؟ – BOUNCE RATE

0

بانس ریت همان نرخ دفع بازدید کننده از سایت شماست. یعنی وقتی کاربران از سایت شما فراری باشند و هر چه سریعتر سایت را ترک کنند این مقدار افزایش می‌یابد و این به ضرر سایت شما است.
هنوز هم بسیار از وبمسترها از روی کم تجربگی، به رتبه الکسا توجهی بسیاری دارند و بانس ریت سایت را در نظر نمی‌گیرند. سایت‌های زیادی هستندکه با استفاده از سیستم های بهبود رتبه الکسا و پاپ آپ رتبه الکسای سایتشان را بسیار پایین آورده‌اند اما در مقابل بانس ریت بسیار بالایی دارند. مطمئنا این سایت هیچ ارزشی ندارد چرا که در بخش بهبود رتبه الکسا به وسیله بازدیدهای مصنوعی گفتیم که گوگل بزودی اینگونه سایتها را تحریم و از نتایج جستجو خارج می‌کند.

امروزه یکی از اصل‌های سئو اهمیت به کاربر است. قبلا هم گفتیم که میزان بازدید هیچ ربطی به سئو سایت ندارد ولی نگه داشتن و ماندگاری کاربر کاملا به سئو مرتبط است.
گوگل می‌گوید: برای کاربر بنویس و برایش مفید باش و او را راضی نگه دار تا من هم با تو دوست شوم.
کاملا مشخص است که اگر کاربران زمان بیشتری را در سایت شما بمانند به منزله این است که سایتتان برای آنها مفید واقع شده و مطمئن دوباره به سایتتان باز خواهند گشت.

 

عدد مناسب برای بانس ریت چقدر است؟

این عدد برای همه سایتها یکسان نیست. چون موضوع سایتها با هم فرق دارد و در بعضی سایتها کاربر به راحتی درخواست خود را پیدا نموده و زود از سایت خارج می‌شود. اما مطمئنا رقم بالای 60 درصد اصلا برای هیچ سایتی عدد خوبی نیست.

 

  • عدد مناسب و ایدهآل برای بانس ریت سایت چیزی مابین ۰ تا ۲۰ است.
  • اعداد ما بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نیز طبیعی و قابل قبول هستند و میتوانید با خیال راحت به کارتان ادامه بدهید.
  • وقتی bounce rate به بیشتر از ۵۰ درصد رسید باید به خودتان بیایید و بدانید که جایی از کارتان ایراد دارد و در صدد اصلاح آن برآیید تا با افزایش بیش از حد آن مواجه نشوید.
  • برای سایتهای آموزشس که مطالب مفید و جذاب و منحصر به فرد دارند عدد ۳۰ و ۴۰ بسیار عالی است. این سایتها در صورت تلاش بیشتر می‌توانند به عددی پایینتر از ۳۰ هم برسند.
  • سایتهای فروش ارز و خرید شارژ و اینگونه سایتها که کاربر مدت زیادی را در آنها نمی‌ماند عدد ۴۰ تا ۵ درصد برایشان مناسب است.
  • سایتهای جستجو محور نیز (مانند سایتهای نیازمندی، املاک، خودرو و …) عدد ۳۰ تا ۴۵ درصد برایشان رقم خوبی است.
  • سایتهای شرکتی و خدماتی که چند محصول و شماره تلفن بیشتر ندارند ۵۰درصد برایشان خوب است.

 

اعداد ذکر شده در بالا ↑ با فرض این است که همه بازدیدها واقعی بوده و مدیر سایت از هیچگونه بازدید مصنوعی و تقلبی استفاده نکرده است.

 

 

بانس ریت

بانس ریت bounce rate بالای 60 درصد مربوط به سایتهای متقلبی است که از پدیده شوم پاپ‌آپ استفاده کرده اند و جز ضرر و خرابی نمودار الکسا چیزی برایشان ندارد.

[alert style=”warning”]

برای دریافت جدیدترین و بروزترین مطالب آموزشی سئو، به کانال تلگرام نیل وب بپیوندید.

[/alert]

 

موتورهای جستجو چگونه بانس ریت سایت را تشخیص می‌دهند؟

بعضی‌ها می‌گویند که زمانیکه کاربر از کلید BACK استفاده می‌کند به منزله اینست که کاربر از آن صحه خوشش نیامده و از آن خارج می‌شود و در نتیجه bounce rate افزایش می‌یابد. اما ما مخالف این قضیه هستیم. بنا به دلایل زیر:

1. امکان دارد که کاربر خیلی از مواقع از کلید ‌back برای برگشت به صفحه قبلی و مرور مطالب دیگر استفاده نماید در اینصورت نمیتوان گفت که چون از کلید موردنظر استفاده کرده پس حتما از آن برگه خوشش نیامده و خارج شده است.

2. گوگل چجوری میتواند بفهمد روی کلید back (در مروگرهایی غیر از کروم) کلیک شده است؟ اصلا این توانایی را ندارد. اگر هم گوگل بخواهد فقط میزان استفاده از کلیک بک در مروگر کروم را آمارگیری کند و بر اساس آن رای بدهد مسلما آمارها غلط و غیرقابل اطمینان خواهد بود.

3.تشخیص میزان ماندگاری کاربیر در سایت برای هیچ کسی قابل تشخیص نیست. اما گوگل چجوری میتونه بفهمه که کاربر از سایت خارج شده؟
تنها راه استفاده از کد آمارگیر گوگل google analytics هستش. گوگل با استفاده از گوگل آنالیتیک تشخیص می‌ده که کاربر چه مقدار زمانی رو در سایت بوده و بعد از اونجا رفته.
در مقابل سایت الکسا این توانایی رو داره که تا حدودی بانس ریت سایت رو از روی DNS سرور و … تشخیص بده.

 

 

بانس ریت سایت را چگونه کاهش دهیم؟

همانگونه که گفتیم بانس ریت سایت هر چقدر کمتر باشد بهتر است. رعایت بعضی از نکات و اصول و قوانین سئو در کاهش bounce rate بسیار تاثیرگذار هستند. با ما باشید با معرفی چند نمونه از روش های کاهش bounce rate:

1. جستجوی راحت و لذت‌بخش

باید سعی کنید میزان ماندگاری کاربر را در سایت افزایش دهید. مثلا در سایتهای نیازمندی هر چقدر جستجو راحت تر باشد و کاربر از جستجو لذت ببرد وقت بیشتری را در سایت خواهد ماند.

2. مطالب مرتبط

در سایت هایی با مطالب جذاب و مفید این گزینه بسیار تاثیر گذار است. اگر مطالب خوانا و تصاویر جالب داشته باشند کاربر را به ماندن و مطالعه در سایت ترغیب می‌کنند. هر چقدر مطالب مرتبط با موضوع در خواستی کاربر ارتباط بیشتری داشته باشند کاربر زمان بیشتری را برای مطاله و مرور آنها صرف می‌کند.

3. لینک‌های داخلی مناسب در جای مناسب

ممکن است در بین متون سایتتان از کلماتی استفاده کنید که کاربر با آنها آشنایی ندارد. میتوانید برای کلمات تخصصی ساتتان نیز مطلب بنویسید و آنا را به متونی که از آن کلمه در آنها استفاده شده است لینک کنید. لینک دادن کلمات به پست های مربوطه نیز علاوه بر تاثیر مثبت در سئوی سایت، تاثیر زیادی در افزایش بانس ریت سایت دارد.

4. ظاهر زیبای سایت

هیچ کس جای زشت را دوست ندارد. ظاهر زیبا و دوست داشتنی سایت یکی از دلایل ماندگاری کاربر و در نتیجه افزایش بانس ریت سایت است.
هر چقدر متون خواناتر و رنگ‌بندی سایت بهتر باشد وقت گذاشتن برای مطالعه پست‌های سایت برای کاربر قابل قبول‌تر خواهد بود.

5. عدم شلوغ‌کاری در سایت

کار کردن با سایت شما باید بسیار راحت و لذت بخش باشد. باید محیط سایت به گونه ای باشد که کاربر از نظر دادن در سایت لذت ببرد و احساس خوشایندی از گشت و گذار در سایتتان نصیبش شود. دسترسی به بخش های مختلف سایت را سخت نکنید. هر چقدر همه چیز دم دست تر و ساده تر باشد خیال کاربر هم راحت تر است.

6. سرعت بالای سایت و آپتایم بالای سایت

مسلما وقتی سایت دیر باز شود حوصله کاربر نیز سر میرود و به سراغ سایتی خواهد رفت که بسیا سریع عمل نموده و محتوا را به راحتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بنا را اینگونه بگذارید که سرعت اینترنت همگی بسیار کند است و شما می‌خواهید همه بصورت آزاد و بسیار سریع به مطالب دست یابند. سایتهای کمکی زیادی به منظور کنترل و بررسی سرعت سایت ساخته شده اند. سعی کنید هر چند وقت یکبار به آنها سر زده و سایت خود را مورد بررسی قرار دهید.

7. قوانین سفت و سخت و خشک

با وضع قوانین سفت و سخت کاربر را ناراضی نکنید. به شخصه هر وقت وارد سایتی شوم که کلیک راست را محدود کرده باشد به هیچ عنوان ثانیه ای هم آن سایت را باز نخواهم گذاشت.
سعی کنید قوانین تان به نفع کاربر باشد نه به نفع خودتان. امتیازاتی که به کاربر می‌دهید آنها را راضی می‌کند که زمان بیشتری در سایت بمانند.

8. محتوای مناسب

مطمئنا مطالب هر چقدر لذت بخش تر و موردنیاز تر باشند علاقه به خواندن آنها بیشتر می‌شود.

9. رسانه های زیبا و جذاب

انتخاب تصاویر زیبا برای مطالب متن را جذاب تر میکند. حتی استفاده از ویدئو بسیار مناسب است. مدت زمانی را که کاربر برای دیدن ویدئو در سایت شما صرف می‌کند بسیار به نفع شما است.

10. روان بنویسید

قرار نیست خیلی رسمی باشید. هر چقدر خودمانی تر بنویسید کاربر در خواندنش راحت تر است. حتی نوشتش برای خودتان نیز آسانتر است.

 

امیدوارم این مطلب به کار شما عزیزان بیاد و براتون مفید واقع بشه.
و سعی کنیم بانس ریت رو جایگزین رتبه گنگ و نامعلوم و بی هدف الکسا بکنیم.

موفق باشید.


با عضویت در خبرنامه نیل وب جدیدترین بک لینک ها و مطالب روز سئو را در ایمیل خود داشته باشید:

[newsletter_signup_form id=1]


وبسایت برتر معماری ایرانی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.