انواع سئو ، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری – بررسی کامل

1

سئو سایت قانون و مقررات خاصی برای اجرا ندارد چرا که این قوانین ثابت نیستند و بنا به دلایلی هر چند وقت تغییر می‌کنند. روش های اجرای سئو در هر سایتی بسته به نوع موضوع و محتوای سایت متفاوت است و نمی‌توان یک قانون مطلق برای سئو سایت وضع نمود تا همه سایت ها بطور یکسان از این قوانین پیروی کنند. حتی انواع سئو نیز متفاوت هستند. خوشبختانه امروزه اکثر وبمسترها بر اساس علم و دانش سئو و صبر سعی در رسیدن به رتبه های بالای جستجو را دارند. اما در این میان افرادی هستند که می‌خواهند خیلی سریعتر به رتبه های بالا در نتایج جستجو برسند و هر چه زودتر رقبای چندین ساله را پشت سر بگذارند. اما آیا این کار امکان پذیر است؟

بله امکان پذیر است. همانگونه که گفتیم روش های سئو متفاوت هستند و افرادی با دور زدن قوانین نوشته شده سئو سعی در اجرای هدف خود بر می‌آیند. اما نتیجه کار خیلی هم عالی نیست. در ادامه با ما باشید با معرفی انواع سئو سایت.

انواع سئو کدامند؟

 

سئو کلاه سیاه – Black Hat Seo

گفتیم که افرادی با استفاده از روش های نامتعارف و سوءاستفاده از قوانین گوگل روش هایی را برای ارتقای رتبه سایت خود در گوگل پیش می‌گیرند. گوگل هیچ‌وقت این روش‌ها را تایید نکرده و همیشه در جنگ با آنها بوده است. نمونه‌ای از اینها همان اسپمرها هستند. خوشبختانه گوگل با استفاده از الگوریتم های پیچیده‌اش این گونه افراد که یکی از انواع سئو به نام سئو کلاه سیاه را بکار می‌برند زود شناسایی می‌کند و از رده خارج می‌سازد. حتی اگر به نتیجه زود هنگامی هم برسند نتیجه بدست آمده نیز زود از بین می‌رود.

اما همیشه الگوریتم گوگل جوابگو نیست چرا که سئوکار کلاه سیاه روش‌های جدیدی که هنوز گوگل متوجه آن نشده را پیدا می‌کند و در روند سئو سایت بکار می‌برد. متاسفانه اینگونه سئوکارها بعضی مواقع به نتیجه دلخواه خود می‌رسند و زمانیکه گوگل حقه آنها را متوجه بشود با اعمال تغییرات جدیدتر در روش های خود گوگل را به بازی می‌گیرند و همچنان رتبه بالای خود را در گوگل حفظ می‌کنند.

هنوز هم عده‌ای اینگونه فکر می‌کنند که روش‌های سئو سیاه دیگر جوابگو نیست و به پایان راه خود رسیده است. این تفکر اشتباه است. هر چقدر گوگل هوشمندتر می‌شود اسپمرها و متقلبان سئو نیز هوشمندتر و زرنگتر می‌شوند. هر چقدر امنیت بالاتر می‌رود سایه کاران به دنبال راه های دیگر و بهتری برای اجرای نقشه خود هستند. هر دری که به رویشان بسته شود به دنبال در و روش دیگری می‌روند.

هنوز هم خیلی ها با استفاده از لینک و محتوای مخفی به نتیجه می‌رسند و از رقبا پیشی می‌گیرند. خود گوگل هم اعتراف کرده که دارای ضعف هایی است و متقلبان با استفاده از این نقطه ضعف ها و اجرایی روش هایی در انواع سئو حقوق دیگران را پایمال و نتیجه های خوبی هم می‌گیرند.
ذکر موارد بالا فقط جنبه آشنایی با روش کار سئو سیاه بود و شما را به استفاده از آن تشویق نمی‌کنیم چرا که روش کار آنها بی عیب و نقص نیست و همیشه هم جوابگو نیست. شاید زمانی در دام گوگل افتادند و داشتان همیشگی آنها به پایان برسد.

 

سئو کلاه سفید – White Hat Seo

امن‌ترین و بهترین روش برای سئو سایت، سئو کلاه سفید است. شما با اجرای این روش خطرات را پشت سر گذاشته و ماندگاری را یه سایت خود هدیه می‌کنید. این روش تنها با استفاده از قوانین و دستورات ذکر شده توسط موتورهای جستجویی مانند گوگل به ثمر می‌رسد و مطمئنا نتایج بسیار خوشایندی خواهد داشت. بسیاری از سایت هایی که این روش را در پیش گرفته‌اند هنوز هم خوشنام هستند و با گوگل دوست هستند.

اما شاید سئو کلاه سفید همیشه جوابگو نباشد. سئو یک سایت چت روم، نیازمندی و یا یک سایت خدمات طراحی سایت آسان نیست و این روش برای آنها جوابگو نیست. تولید محتوای خوب یکی از موارد کسب رتبه های بالا است اما انتظار نداشته باشید این گزینه به تنهایی شما را به نتایج بالای گوگل برساند. استفاده از سئو کلاه سفید ممکن است سالها زمان ببرد و هزینه های سنگینی برایتان داشته باشد. حتی در بعضی موارد امکان پذیر هم نیست. چاره کار استفاده از سئو کلاه خاکستری است.

برای دریافت جدیدترین و بروزترین مطالب آموزشی سئو، به کانال تلگرام نیل وب بپیوندید.

 

سئو کلاه خاکستری – Gray Hat Seo در انواع سئو

اکثر مواقع بدون اینکه اطلاعی داشته باشیم از سئو کلاه خاکستری استفاده می‌کنیم. خرید بک لینک با وجود آنکه از طرف گوگل نهی شده و خریداران و فروشندگان آن را با جریمه مواجه می‌کند، هنوز هم در روند کاری بسیاری از ما قرار دارد. حتی می‌توان گفت خرید بک لینک که در تضاد با قوانین گوگل قرار دارد یکی از روش‌های کلاه سیاه است. در این میان افرادی هم هستند که با قصد فریب گوگل اقدام به درج لینک رایگان در سایت های مرتبطی که متعلق به خودشان یا آشنایانشان است می‌کنند. این کار سئو کلاه خاکستری محسوب می‌شود. چون به هر حال اقدام به ایجاد لینک بصورت مصنوعی نمود‌ه‌اند.

طبق گفته گوگل لینک‌ها باید طبیعی بوده و مطالب شما باید آنقدر خوب و جذاب باشند که کاربر خودش به لینک کردن شما تشویق شود.

متاسفانه امروزه با وجود داشتن محتوایی عالی و کاربردی، این اتفاق نخواهد افتاد و جز کپی و دستکاری مطالب سایتتان به نفع خودشان چیز دیگری نخواهید دید. ایجاد لینک توسط صاحبان سایتها یا سئوکاران یکی از اصوا سئو کلاه خاکستری است چرا که لینکی نخریده‌اید؛ ولی آنچنان هم به حرف گوگل هم گوش نکرده اید.

سئوکاران بیشتر مواقع برای آنکه زود به هدف برسند و شامل جریمه های گوگلی نشوند ترکیبی از انواع سئو (روش های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید ) را در پیش می‌گیرند که استفاده از این اصول را می‌توان جزو تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری دانست. در اصل تشخیص این روش‌ها برای گوگل بسیار سخت است.

 

وبسایت برتر معماری ایرانی

1 نظر
  1. ژیار می گوید

    با تشکر فراوان از وب سایت عالی و مطلب فوق العادتون

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.